Cím
Mártírok út 1.
Martfű
5435
Magyarország
Martfû Városi Mûvelõdési Központ és Könyvtár
Martfű tartalmas kulturális élettel büszkélkedhet, mely nagy kincse településünknek. A kultúrában megteremtett értékeink jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy városunk vonzó legyen az itt élők és az ide látogatók számára.
Martfűn a kultúra ápolása mindig kiemelt feladat volt. Földrajzi fekvéséből adódóan számos, a térséghez tartozó településsel áll ma is szoros kulturális kapcsolatban. Éveken keresztül magas szintű kulturális ellátás valamint kiemelkedő alap- és középfokú oktatás finanszírozására volt lehetőség, ami igényes befogadó közeget eredményezett. Ez a kulturális és oktatási befektetés többszörösen megtérült, hiszen kiemelkedő műveltségű és tudású fiatalok nőttek fel az elmúlt évek során, akik igényes és színvonalas várost és közösségi életet alakítottak ki maguknak.
A kor igényeinek megfelelően folyamatosan változik az intézmény kínálata. Napjainkban mintegy harminc művészeti csoport, klub és civil közösség működik aktívan (pl. modern- és néptánc, kerámiakör, rajzstúdió, énekkar, népdalkör, életmód- és egészségőrző civilszervezetek, olvasó, rejtvényfejtő és gyermek könyvklub).
Az épület kiállítóterme és galériája rendszeresen helyet ad amatőr és hivatásos képző- és iparművészek munkáinak bemutatására.
Amatõr mûvészeti kiállítás, 2010 |
A színházi előadások, szórakoztató programok szervezésében és a városi rendezvények, ünnepek lebonyolításában jelentős részt vállalnak az intézmény szakemberei.
Foglalkozás a gyermekkönyvtárban |
A kis sárkányok vidám csapata |
A Városi Könyvtár az évek során továbbfejlődött, a kor követelményeinek megfelelően. Igazi szellemi műhely, mely magas színvonalú szolgáltatást nyújt. Gyermekkönyvtár 1979-től, tíz éve pedig önálló informatikai részleg is várja a látogatókat. A tájékoztatást és a szakmai munkát korszerű számítógépes adatbázis és kölcsönzés segíti. Számos civil közösségnek „otthona” a könyvtár, úgy mint a Rejtvényfejtők Klubja, a Lapozó Olvasókör és a gyerekek Disney Klubja. A helyi versírók szakmai műhelye is a könyvtár.
A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár alapterülete 4600 m2. Ötszáz személyes színház- és mozi terem, háromszáz személyes pódium-, illetve táncterem, valamint hat, húsztól ötven fő befogadására alkalmas klubterem, táncpróba- és képzőművészeti terem, emeleti galéria, és kiállító terem várja a látogatókat.
Martfű Városi Női Kar
A Martfû Városi Nõi Kar jótékonysági koncertje a budapesti Bazilikában, 2000 |
Az 1979-ben alakult énekkar, Bozorádi János karnagy vezetésével, nagy sikerrel szerepelt hazai és nemzetközi fellépéseken, kórusversenyeken. A női karral több felvétel készült a Magyar Rádió Kóruspódium műsorában. 2000- ben megkapták a KÓTA (Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége) Hangverseny cum laude minősítését, amely talán a legnagyobb szakmai elismerés, melyet amatőr kórus elérhet.
Tiszamenti Népdalkör
1994-ben alakult a nyugdíjas vegyeskar tagjaiból a Tiszamenti Népdalkör. Tagjai nagy odaadással ápolják a magyar népzene értékeit, a népdaléneklés hagyományait. Alföldi és felföldi népdalaikkal nemcsak az ország számos városában, hanem határon túli településeken is bemutatkoztak. Értékes munkájukkal gazdagították városunk népzenei életét. A KÓTA arany minősítésben részesítette a népdalkört, melynek vezetője Tóthné dr. Gallyas Katalin ezüst minősítésű népdalénekes.
Városi Majális megnyitó |
2010-től Tiszamenti Népzenei Baráti Körként ápolják és adják tovább magyar népzenei kincseinket a felnövekvő generációnak. Kossuth Nyugdíjasklub Népdalköre
Kossuth Nyugdijas Klub ünnepi mûsora a református templomban |
A népdalkör 1996-ban alakult, kezdetben csak a népdaléneklés öröméért. Később városi, megyei, majd országos rendezvényekre is meghívást kapott az együttes. Az ezüst minősítésű népdalkörrel 2003-ban a Magyar Rádió hangfelvételt készített. Alapítójuk:Angyal Józsefné, vezetőjük Tóth-Fekete Mihályné.
Martfűi Néptánc Együttes
A népi kultúra, a népzene és a néptánc ápolása kezdettől fogva a helyiek szívügye. A Martfűi Néptánc Együttes a város kulturális életében az egyik legnépszerűbb művészeti közösség, hiszen majdnem egyidős a településsel. Az együttes munkáját éveken keresztül sok kiváló táncpedagógus és táncművész segítette. Tagjai fontos feladatnak tekintik a hazai és határon túli magyar néptánckincs megismertetését és az utánpótlás nevelést. A magyar néptánc kultúrát, fellépéseik mellett, táncházakkal is népszerűsítik.
A Felnõtt Néptánc Együttes ünnepi programja a Szent István-szobornál |
Fellépés a megyei Jász-Kun Világ Mûvészeti Gálán, ahol a néptáncegyüttes nívódíjat kapott |
Modern Táncműhely
A Modern Táncmûhely koreográfiája a Szent-István-szobornál |
A táncműhely 1992-ben alakult, és az elmúlt évek során országosan elismert, magas színvonalú szakmai munkát végző művészeti együttessé fejlődött. Óvodás kortól kezdődően négy korcsoportban sajátítják el a növendékek a moderntánc különféle stílusirányzatait. Az elmúlt évek során sok fiatal tanulta meg a szép és harmonikus mozgást, illetve a táncstílusok közül a klasszikus balett, jazz- és moderntánc technikákat. A táncműhely 2006-ban a Táncpedagógusok Országos Szövetségétől megkapta a Kiváló Együttesek Arany fokozatát. A sikeres szakmai munka eredményeként, – melyben kiváló táncművészek és táncpedagógusok vettek részt–, több növendék tanul ma már táncművészeti szakközépiskolában, a Magyar Táncművészeti Főiskolán, illetve táncol hivatásos együttesnél.
Díszítőművészeti Kör
A Díszítõmûvészeti Kör alkotásainak kiállítása |
1976-ban alakult a hímzőkör, az akkor még kismamaklub tagjaival. Mára ezek a kismamák nagymamákká váltak, akik az eltelt évek alatt megismerkedtek a korok, tájegységek népi motívumaival. Szebbnél szebb hímzett terítőket, párnákat készítenek. Igényes kézimunkáik díszítik a város intézményeit, templomait. Munkáik szerepeltek már a Néprajzi Múzeumban és az Országos Népművészeti Kiállításon is.
Martfűi Napraforgók Foltmozaik Varrókör
A Martfûi Napraforgók Foltmozaik Varrókör sátra egy városi rendezvényen |
A foltvarrás martfűi művészeiből 1998-ban alakult a város egyik legnépszerűbb alkotóközössége, a foltmozaik varrókör. A jó ízlést, nyugalmat, szépséget árasztó alkotásaikkal a helyi közönség mellett az ország más településein is megismertették foltvarrásuk művészetét. A varrókör sikerrel szerepelt számos országos találkozón, és értékes szakmai napokat szerveznek évek óta. Munkáikkal színt, hangulatot varázsolnak a város intézményeiben, otthonossá és kedvessé teszik az óvodák, iskolák tereit.